Siirry sisältöön
Arkkitehtitoimistojen liitto ATL
Arkkitehtitoimistojen liitto / Uutishuone / Arkkitehtisuunnittelualan ylempien toimihenkilöiden TES on hyväksytty
Login
  • Etusivu
  • Arkkitehtipalvelut
  • Arvoa arkkitehtuurista
  • ATL vaikuttaa
  • Blogi
  • Jäsentoimistot
  • Tottakai!
  • Uutishuone
  • Yhteystiedot
  • The Association of Finnish Architects’ Offices
  • Jäsenpalvelut
  • Kirjaudu sisään

Arkkitehtisuunnittelualan ylempien toimihenkilöiden TES on hyväksytty

 

Arkkitehtitoimistojen Liitto, Palvelualojen työnantajat PALTA ja Ylemmät Toimihenkilöt YTN ovat kaikki hyväksyneet Arkkitehtisuunnittelualan ylempien toimihenkilöiden työehtosopimuksen. Sopimuskausi on 1.12.2021–30.11.2023, joista jälkimmäinen vuosi on ns. optiovuosi. Sopimuksen piirissä on noin 2100 ylempää toimihenkilöä.

Työehtosopimus noudattaa kustannustasoltaan Teknologiateollisuuden työnantajien ja YTN:n sopimaa linjaa. Palkkaratkaisuista sovitaan ensisijaisesti paikallisesti. Mikäli paikallista ratkaisua ei synny, nostetaan palkkoja vuonna 2022 niin kutsutun perälaudan mukaisesti 1,8 %, josta 0,9 % yleiskorotuksena ja 0,9 % työnantajan osoittamana eränä. Vuoden 2023 korotuksista sovitaan arkkitehtisuunnittelualan osalta 30.10.2022 mennessä.

Neuvotteluita käytiin hyvässä hengessä ja arkkitehtitoimialaa haluttiin neuvotteluissa kehittää eteenpäin. ATL kiittää kaikkia neuvotteluun osallistuneita hyvästä yhteistyöstä!

Tiedotamme sopimuksesta tarkemmin lähiaikoina.

Lisätietoja antaa: 
Kalle Euro
toiminnanjohtaja, ATL
kalle.euro@atl.fi
046 600 0595

    • Yhteystiedot
  • Malminkatu 30, 5. krs, 00100 Helsinki

    • Facebook
    • Twitter
  • Rakkaudella, MEOM