Siirry sisältöön
Arkkitehtitoimistojen liitto ATL
Arkkitehtitoimistojen liitto / Uutishuone / ATL:n lausunto: Asetus rakentamisen suunnittelutehtävien ja työnjohtotehtävien vaativuusluokkien määräytymisestä sekä tehtävissä edellytettävistä koulutuksista
Login
  • Etusivu
  • Arkkitehtipalvelut
  • Arvoa arkkitehtuurista
  • ATL MEET 2025
  • ATL vaikuttaa
  • Blogi
  • Jäsentoimistot
  • Uutishuone
  • Yhteystiedot
  • The Association of Finnish Architects’ Offices
  • Jäsenpalvelut
  • Kirjaudu sisään

ATL:n lausunto: Asetus rakentamisen suunnittelutehtävien ja työnjohtotehtävien vaativuusluokkien määräytymisestä sekä tehtävissä edellytettävistä koulutuksista

Asetus rakentamisen suunnittelutehtävien ja työnjohtotehtävien vaativuusluokkien määräytymisestä sekä tehtävissä edellytettävistä koulutuksista, lausuntopyyntö tästä >>

Lausuntopyynnön diaarinumero: VN/5492/2024

 

ATL:n LAUSUNTO 30.8.2024

1 Luku: Yleiset säännökset

Akustiikan suunnittelun ja maisemarakentamisen suunnittelun nostaminen rakentamislain tarkoittamiksi rakentamisen suunnitelutehtäviksi on kannatettavaa.

Suunnittelutehtävän vaativuusluokkien selkeämpi taulukointi johdonmukaistaisi määrittelyä ja vähentäisi tulkinnanvaraa. Vaativuusluokkien määrittelyn selkeyttämiseksi olisi hyvä tehdä asetusta täydentävä ohje.

9 Luku: Maisemarakentamisen suunnittelutehtävien vaativuus

Maisemarakentamisen suunnittelun vaativuusluokkien ja koulutusvaatimusliitteen sisällyttäminen asetukseen on kannatettavaa. Maisemarakentamisen merkitys ja rooli ovat tulevaisuudessa yhä merkittävämpiä rakennushankkeiden kestävyyden, ilmastonmuutoksen torjunnan ja luonnon monimuotoisuuden ylläpitämisen näkökulmista.

13 Luku: Suunnittelutehtävässä edellytettävä koulutus

Suunnittelu- ja työnjohtotehtävissä vaadittavasta koulutuksen vaatimusten sisällyttäminen asetukseen selkeyttää pätevyyden ja kelpoisuuden arviointia.

Tässä luvussa tulee ottaa kantaa asianomaiseen muuhun sääntelyyn ulkomaalaisten tutkintojen asemasta ja käsittelystä – huomioiden erityisesti Euroopan Unionin ammattipätevyysdirektiivin (36/2005/EY) ja sen sisällyttämän arkkitehtien automaattisen ammattipätevyyden tunnustamisen.

 

LIITTEET

Kommentit liitteeseen 1, Koulutusvaatimukset rakennussuunnittelutehtävissä:

Poikkeuksellisen vaativa -luokassa ehdotamme koulutusvaatimuksen muotoiltavaksi seuraavasti:

  • suunnittelija on suorittanut vähintään arkkitehdin tutkinnon; tai
  • muun soveltuvan ja arkkitehdin tutkintoa vastaavan tutkinnon

Kommentit liitteeseen 10, Koulutusvaatimukset maisemarakennussuunnittelutehtävissä:

Maisemarakentamisen suunnittelun koulutusvaatimusliitteeseen tulee lisätä vaativan ja erittäin vaativan sekä poikkeuksellisen vaativan suunnittelutehtävän vaativuusluokkaan koulutussisältövaatimuksiin mahdollisuus huomioida tutkintoa täydentävät opinnot vastaavasti kuin muillakin suunnittelualoilla: “Tutkintoon tai sitä täydentäviin opintoihin…”

 

PERUSTELUMUISTIO

Muut kommentit perustelumuistioon

On tärkeää, että perustelumuistioon on nostettu tarkempia esimerkkejä vaativuusluokkien mukaisista suunnittelutehtävistä vastaavasti kuin nyt Ympäristöministeriön ohjeessa rakentamisen suunnittelutehtävien vaativuusluokista (YM1/601/2015). Tämä edistää yhteistä ymmärrystä ja auttaa hankkeen suunnittelutehtävien vaativuusluokkien määrityksessä niin rakennusvalvonnoissa kuin rakentamislain mukaisessa pätevyydentoteamisessa.

Monien suunnittelualojen osalta erittäin vaativa- ja poikkeuksellisen vaativa -luokan määräytyminen on kuitenkin asetusluonnoksessa ja perustelumuistiossa kuvattu yleispiirteisesti eikä niiden välinen ero ole selkeä. Tämän ohjeistuksen perusteella jää kohdekohtaisten tulkintojen varaan, kumpaan luokkaan rakennuskohde kuuluu. Ennen lain ja asetuksen voimaantuloa tulisi laatia tarkemmat tulkintaohjeet luokkien määräytymiselle, jotta tulkinnat eivät vaihtele sattumanvaraisesti kohteittain.

On erittäin huolestuttavaa, että pääsuunnittelutehtävän vaativuusluokkaa ei enää määritetä suhteessa muiden tehtävien vaativuusluokkaan, vaan se voi olla rakennusvalvonnan tulkinnan mukaan lähestulkoon mikä vaan. Tästä voi seurata ongelmia siinä, että pääsuunnittelija ei ymmärrä suunnitteluratkaisuja vaativimmissa kohteissa. Pääsuunnittelutehtävän vaativuustaso tulisi määritellä suhteessa hankkeen vaativimpaan suunnittelutehtävään, muuten hankkeeseen voi sisältyä suuria riskejä.

Arkkitehtitoimistojen Liitto ATL ry

ATL:n lausunto

    • Yhteystiedot
  • 3A:n (ATL, Archinfo ja SAFA) yhteinen ympäristöpolitiikka:

  • Olemme mukana tukemassa rakennetun ympäristön kestävää kehittämistä tuleville sukupolville, jatkuvasti lisää oppien ja aktiivisesti uusia ratkaisuja etsien.

  • Haluamme näyttää esimerkkiä, nostaa ympäristövastuun teemoja keskusteluun ja haastaa muita arkkitehtuurin alan toimijoita mukaan systemaattiseen ympäristötyöhön.

  • Ekokompassin logo
  • Arkkitehtitoimistojen Liitto ATL ry
    Hämeentie 19, 00500 HELSINKI

    • Facebook
    • Twitter
  • Tekniikasta vastaa MEOM